A kreativitás olyan tulajdonság, ami számtalan formában nyilvánulhat meg. Lehetsz kreatív a konyhában, amikor új recepteket eszelsz ki, a munkában, amikor reklámozni akarod a vállalkozásodat, az iskolában, amikor azt akarod, hogy a te esszéd járjon körbe mintaként az osztályban, a hisztiző gyerekeddel, amikor a játszótéren rá akarod venni, hogy adja vissza a labdát Karcsikának...
Ezért a képességért ugyanúgy gének felelősek, mint a szemünk színéért vagy testi adottságainkért. Azért nem kell elkeseredni: fejleszthető. Ezenkívül, lehet, hogy szunnyadó kreativitásunk csak azért nem kelt életre, mert túl sok negatív kritikát vagy tiltást kaptunk.
A kreativitás, vagyis alkotóképesség újításra, felfedezésre való képesség. A kreatív ember olyan megoldásokat talál, amelyek nem mások már kész elképzelései, megvalósításai. Változásra törekszik, ezért nyitott az új elképzelések felé. Gyakran impulzív természetű, kevéssé tudja kontrollálni magát, nehezebben igazodik a szabályokhoz. Az új, váratlan helyzetekre képes gyorsan és rugalmasan reagálni.
Mindez feltárható a kézírásból.
Íme a kreatív ember írásának 10 jellemzője:
1. A betűk több helyen is eltérnek az iskolában tanult formáktól.
2. Egy-egy betű a szöveg különböző helyein többféleképpen jelenik meg.
3. Több helyen is megfigyelhető, hogy a betűk nem a tanult módon kapcsolódnak össze.
4. A nagy kezdőbetűk kiemelkedők, hangsúlyosak.
5. A sorok hullámosak.
6. A hosszú ékezetek néhol hozzákapcsolódnak a következő betűhöz. 

7. A „k” betű több alakban jelenik meg.
8. A hurkok a „b”, „f”, „h”, „k”, „l” betűkben szélesek, teltek.

9. Az ékezetek magasabban vannak, mint a „b”, „f”, „h”, „k”, „l”, „t” betűk felső része.

10. A betűformák néhol hullámformává módosulnak. Az írás bizonyos helyeken úgy néz ki, mint amikor elgurul egy fonalgombolyag.

Fontos! Az, hogy a felsoroltakból kinek hány jellemző figyelhető meg az írásában, nem mutatja azt, hogy milyen mértékben kreatív. Sokkal inkább informál arról, hogy milyen területeken működik kreatívan, illetve hogy a kreativitás melyik összetevője (rugalmasság, impulzivitás, gyors gondolkodás, érzékenység, kombinációs képesség stb.) jellemzi. Mindez szakszerű grafológiai elemzés során tárható fel.